Obecna cyfrowa rzeczywistość przyzwyczaiła nas do obecności pewnych stałych -choć ukształtowanych stosunkowo niedawno – elementów, bez których wiele osób nie wyobraża sobie już teraz codziennego funkcjonowania. Jednym z takich dóbr technologicznych są mobilne aplikacje internetowe, takie jak nasz portal TSplus.
TSplus Web Application Portal to narzędzie do publikowania aplikacji mobilnych, ważny element w ofercie oprogramowania TSplus. Dostępne na komputerach PC aplikacje Microsoftu są niezbędnym wyposażeniem naszego środowiska informatycznego, które wspierają nas w wykonywaniu codziennych zadań, takich jak organizacja, obsługa poczty e-mail, projektowanie, przetwarzanie tekstu, rozrywka, planowanie i wiele innych. Opcja korzystania z tych narzędzi zdalnie staje się więc koniecznością, jeśli chcemy zachować wygodę i ciągłość w wykonywaniu zadań. Zdalny dostęp do swojego komputera lub ulubionych aplikacji z dowolnego miejsca – z kawiarni, innej stacji roboczej w biurze, z domu kolegi, z plaży, parku, czy podczas podróży nie jest jedynie fanaberią technologiczną, lecz coraz częściej staje się istotnym czynnikiem poczucia elastyczności, standardowego waloru współczesnych czasów.
Mobilność i elastyczność
Możliwość udostępnienia wszystkich tych niezbędnych aplikacji na wszystkich urządzeniach i dla całego zespołu jest też ważnym elementem z punktu widzenia konkurencyjności biznesowej. Wygodna użytkowania, eliminacja konieczności skomplikowanych konfiguracji i możliwość uruchomienia dowolnej funkcji niezależnie od naszej lokalizacji – dokładnie w chwili, gdy tego potrzebujemy – to rozwiązanie, które oszczędza zarówno czas, jak i zasoby pamięci urządzenia.
TSplus dysponuje ponad te wszystkie możliwości jeszcze jedną istotną zaletą – nie wymaga generowania licencji CAL. Jeśli więc zależy Ci na niezawodności połączeń zdalnych i opcji zdalnego dostępu do pulpitu oraz niezbędnych aplikacji z dowolnego miejsca i o dowolnej porze, niezależnie od dostępnej przepustowości, typu połączenia, urządzenia czy jego parametrów oraz chcesz uniknąć problemów z brakiem kompatybilności (przy uruchamianiu oprogramowania Windows na Linuksie lub Macu.) – koniecznie kontynuuj czytanie i odkryj szczegóły.
TSplus przynosi spełnienie wszystkich wymienionych oczekiwań. Ze swoim oprogramowaniem do pracy zdalnej wyposażonym w portal internetowy oparty na HTML5, za pomocą którego możesz uzyskać łatwy dostęp zdalny do niezbędnych aplikacji, TSplus wprowadza swoich użytkowników w przyszłość bez ograniczeń, które generował tradycyjny stacjonarny model obsługi oprogramowania.
Udostępnianie aplikacji i korzyści z punktu widzenia czasu i finansów
Zalety rozwiązania zdalnego dostępu do aplikacji są niezaprzeczalne. Sytuacja, w której administrator musi przykładowo wdrożyć jedną aplikację na 50 lub nawet 500 komputerach rozproszonych po mieście lub całym kraju, aby zagwarantować dostęp do niezbędnych narzędzi wielu pracownikom w różnych lokalizacjach, generuje nie tylko masę problemów logistycznych, ale jest przede wszystkim czasochłonne i bardzo nieekonomiczne. Zaś perspektywa dalszych prac konserwacyjnych na tak rozbudowanej infrastrukturze będzie się wiązała z kolejnymi wyzwaniami. Instalacja na każdym pojedynczym urządzeniu z osobna pochłonęłaby mnóstw cennego czasu i energii. Jednak możliwość, jaką daje firmom oprogramowanie TSplus, polegająca na zapewnieniu zdalnego dostępu do aplikacji zainstalowanej na jednym komputerze lub serwerze, przynosi firmom i użytkownikom potężne korzyści. Od oszczędności czasu i kosztów po istotną przewagę biznesową i ciągłość przepływu pracy. Również obsługa techniczna tak skonstruowanego środowiska IT, aktualizacja i podtrzymanie wydajności systemów może odbywać się mimochodem, bez zbędnych przerw i zakłócania pracy użytkowników końcowych. Wszystkie działania bowiem mogą odbywać się z poziomu jednego centralnego serwera lub farmy serwerów, w dogodnym momencie.
TSplus oferuje jeszcze jedną ważną funkcjonalność, umożliwia bowiem udostępnianie i obsługę również starszych aplikacji systemu Windows w środowisku sieciowym. Jest to szczególnie przydatne w określonych branżach i wyspecjalizowanych dziedzinach.
Krok pierwszy – Konfiguracja. Jak udostępnić aplikacje Microsoft poprzez Internet?
Na początek, rozpocznij od pobrania w pełni funkcjonalnej wersji TSplus Remote Access. Możesz ją przetestować bezpłatnie, bez żadnych zobowiązań, ani podawania numeru karty. Jeśli będziesz zadowolony możesz zdecydować się na zakup licencji przed upływem 15-dniowego okresu próbnego. Co najważniejsze, stawiamy na optymalne ułatwienia w zakresie wdrożenia naszego oprogramowania, zatem TSplus Remote Access nie ma istotnych ograniczeń dotyczących typu lub konfiguracji serwera Windows czy komputera, na którym ma zostać zainstalowany. Za pomocą oprogramowania możesz publikować i udostępniać w sieci praktycznie każdą aplikację Windows, w wersji najnowszej lub starszej. Dostarczysz użytkownikom końcowym w ten sposób zarówno konkretne, pojedyncze aplikacje, jak również cały zdalny pulpit.
Dalsza konfiguracja TSplus umożliwi zdalnym użytkownikom bezpieczny dostęp do ich komputerów z dowolnego miejsca za pomocą klienta HTML5. Dzięki temu mogą wygodnie pracować na swoich stacjach roboczych, niezależnie od tego, czy znajdują się w biurze, czy poza nim.
Po instalacji TSplus Remote Access możesz uruchomić program i wybrać tryb w zależności od swoich potrzeb – do dyspozycji masz uproszczony tryb Lite lub zaawansowany tryb Expert. W trybie Lite wszystkie polecenia oraz skróty, niezbędne do publikowania aplikacji są wyraźnie widoczne na ekranie głównym konsoli. Nasi projektanci zadbali o to, by interfejs TSplus był maksymalnie intuicyjny, komfortowy i wydajny.
Krótki poradnik dotyczący udostępniania aplikacji Windows w sieci
TSplus Remote Access, podobnie jak wszystkie nasze produkty, jest wyposażony w instrukcję online oraz przewodnik Quick Start. Aby poznać wszystkie oferowane przez oprogramowanie funkcje i szczegóły dotyczące ich ustawień, to jest doskonałe miejsce, by zacząć przygodę ze środowiskiem TSplus i jego możliwościami publikowania aplikacji.
Nawet będąc nowicjuszem w kwestii IT, możesz z łatwością przejść przez wszystkie kroki konfiguracji, postępując według wskazówek z naszego przewodnika online. Z kolei, dla bardziej doświadczonych użytkowników istnieje opcja trybu Expert, który dzięki swojej intuicyjności i użyteczności, często pozwala na pracę nawet bez konieczności zaglądania do instrukcji.
Kolejnym etapem jest utworzenie użytkowników oraz wybór najbardziej optymalnego – z punktu widzenia potrzeb Twojej firmy – klienta połączeń. Możesz zarówno pozostać przy mstsc.exe lub skorzystać z dedykowanego klienta TSplus. Dochodząc do kwestii publikowania aplikacji w sieci, najkorzystniejszym i najbardziej wydajnym rozwiązaniem będzie użycie klienta HTML5. Jest to warta rozważenia alternatywa wobec TSplus Web Aplication Portal. Portal internetowy jest często preferowany przez użytkowników ze względu na łatwość obsługi i wysoki poziom bezpieczeństwa, jakie oferuje.
Tryb Lite umożliwia szybkie i proste publikowanie aplikacji gwarantując dostęp do większości podstawowych funkcji. Natomiast, jeśli korzystasz z Remote Access Console – zarówno w trybie Expert, jak i Lite – odkryjesz wiele dodatkowych funkcji i narzędzi, które ułatwiają zarządzanie całym procesem publikacji.
Intuicyjna konsola TSplus – proste udostępnianie aplikacji Windows w sieci
Tryb Lite konsoli TSplus Remote Access jest przejrzysty i pozbawiony zbędnych elementów. Naszym celem było wyeksponowanie kluczowych elementów, aby ułatwić użytkownikom nawigację i szybką obsługę konkretnych funkcji oprogramowania. W sekcji Applications okna Lite Mode dostępne są najważniejsze polecenia: „Publish & Assign Applications”, „Assign users to Full Desktop” oraz „Assign users to Floating Panel”.
Wśród poleceń zobaczysz także opcję „Przypisz użytkowników do…”, której treść zależeć będzie od rodzaju publikowanych aplikacji. Tryb lite umożliwia także szybki wgląd w najbardziej istotne informacje dotyczące licencji oraz konfiguracji (status licencji, okres wsparcia, ewentualne dodatki).
Jak aktywować dostęp sieciowy do aplikacji Windows za pomocą konsoli administracyjnej TSplus?
Dzięki narzędziom dostępnym w konsoli administracyjnej TSplus Remote Access posiadasz pełną kontrolę nad procesem publikowania aplikacji i zapewnianiem do nich zdalnego dostępu dla użytkowników końcowych. Tryb Lite oferuje dwie opcje widoku – jeden z nich jest skoncentrowany na aplikacjach, drugi odnosi się do użytkowników.
Z prawej strony odnajdziesz przycisk, który pozwala na przełączanie pomiędzy widokami. W zakładce „Publikuj” znajdziesz funkcje, dzięki którym możesz dodawać, edytować, usuwać i przypisywać aplikacje, jak również zarządzać użytkownikami. Z kolei w zakładce „Użytkownicy” masz możliwość przypisania aplikacji lub pulpitu do konkretnych użytkowników lub grup. W tej opcji aktywne elementy zostają zaznaczane, a przycisk zmienia nazwę na „Publikuj”.
Aby wrócić do ekranu głównego, wystarczy użyć strzałki w lewym górnym rogu menu konsoli. W widoku App Publishing kluczowe funkcje, takie jak dodawanie, edytowanie, usuwanie i organizowanie aplikacji, są dostępne bezpośrednio na pasku nawigacyjnym. Alternatywnie, możesz po prostu kliknąć dwukrotnie ikonę aplikacji lub panelu, aby szybko przypisać aplikację do konkretnego użytkownika, dostosować sposób jej wyświetlania czy dodać elementy brandingowe.
Tryb Lite jest intuicyjny i nie wymaga zaawansowanej wiedzy technicznej, co czyni go wyjątkowo wygodnym rozwiązaniem nawet dla osób początkujących w dziedzinie IT. Jeśli jednak potrzebujesz pełnej funkcjonalności i bardziej niż uproszczenie obsługi cenisz sobie dostęp do szerokich opcji oprogramowania, możesz przełączyć się na Expert Mode. Mając na względzie jak najlepsze doświadczenie użytkownika, zapewniliśmy swobodne i płynne przełączanie się między trybami, co pozwala czerpać z każdego z tych interfejsów i ich funkcji w sposób optymalny. Dodatkowo, w obu widokach nawigacja działa na takich samych zasadach, jak w przypadku przeglądarki internetowej, co umożliwia łatwe poruszanie się między ekranami.
Kompleksowe rozwiązanie do publikowania aplikacji w sieci – wygodne i szybkie, dzięki scentralizowanej konsoli
W trybie dla bardziej zaawansowanych użytkowników (Expert Mode), ekran „Home” zawiera dodatkowe informacje, np. adresy IP, szczegóły aktualnie używanej wersji TSplus Remote Access oraz dane na temat dostępności najnowszej aktualizacji. Boczne menu ułatwia nawigację i szybki dostęp do wszystkich funkcji oprogramowania.
Widok zarządzania aplikacjami w trybie Expert przypomina zasadniczo ten dostępny w trybie Lite, opiera się jednak na menu bocznym, co zapewnia bezpośredni dostęp do wielu dodatkowych poleceń. Dzięki temu możesz precyzyjnie konfigurować serwery, zarządzać alokacją aplikacji, tworzyć grupy użytkowników i przypisywać im aplikacje w sposób kompleksowy. Ponadto, masz kontrolę nad sesjami użytkowników i grup, zarządzając limitami czasu oraz parametrami połączenia. Możesz także skorzystać z funkcji Session Prelaunch, jednej z najnowszych opcji oprogramowania. Scentralizowana konsola umożliwia również zarządzanie farmą serwerów oraz projektowanie portalu internetowego, zapewniając wszystkim użytkownikom zdalnym spójne środowisko korporacyjne.
Udostępnianie i przypisywanie aplikacji Windows za pomocą TSplus Remote Access. Przewodnik w kilku krokach
Jeśli masz już zdefiniowanych użytkowników i dokonałeś wyboru klienta, kolejnym krokiem będzie bezpośrednia publikacja aplikacji. Możesz przypisać aplikacje do poszczególnych użytkowników lub grup. Proces ten jest niezwykle prosty, niezależnie od trybu, w którym pracujemy. Aby wykonać zadanie udostepnienia wystarczy kliknąć „Publikuj i przypisz aplikacje” na ekranie „Home”, a następnie wybrać „+ Dodaj aplikację”. Otwiera się wówczas nowe okno, w którym możesz wpisać nazwę lub ścieżkę aplikacji. Możesz również wyszukać ją ręcznie w folderach.
Określając nazwę wyświetlaną dla aplikacji masz możliwość odpowiedniego zorganizowania kluczowych zadań i przyspieszenia ich wykonania. Nie musisz dodawać nowej aplikacji za każdym razem, masz bowiem możliwość wyboru spośród już wcześniej dodanych. Co ciekawsze, opcja personalizacji obejmuje dostosowanie sposobu wyświetlania aplikacji indywidualnie względem różnych użytkowników, mamy więc kilka wariantów – pełny zdalny pulpit, pasek zadań, panel pływający oraz pojedyncze okno aplikacji. Zdecydowaną większość z nich można modyfikować w zależności od potrzeb i gustu.
Choć oba tryby, zarówno Lite, jak i Expert, oferują użytkownikom powyższe funkcje, to tryb Expert zapewnia znacznie szerszy zakres opcji konfiguracyjnych. Niezależnie od tego, który ostatecznie tryb wybierzemy, w dolnym sektorze każdego okna „Aplikacja” znajduje się przycisk „Test”, który pozwala skontrolować działanie nowej bądź aktualnie edytowanej aplikacji. Warto również pamiętać, że dla użytkowników TSplus Remote Access korzystających z klienta Seamless, zdalne aplikacje działają i wyglądają zupełnie jak narzędzia natywne, co zapewnia płynne i intuicyjne doświadczenie.
Użytkownicy, Grupy i HTML5
Wprawdzie tryby Expert i Lite zasadniczo nie różnią się wyglądem interfejsu, jednakże nawigacja w tym pierwszym odbywa się za pomocą menu bocznego, co zapewnia szybki dostęp do różnych funkcji zdalnego dostępu TSplus. Poruszasz się więc w przestrzeni oprogramowania w sposób doskonale Ci znany z modelu nawigacji na stronach internetowych.
Z poziomu zakładki „Narzędzia Systemu” ( System Tools ) możesz między innymi tworzyć, edytować i generalnie zarządzać użytkownikami. Konkretnie, po wybraniu sekcji „Users and Groups” zyskujesz dostęp do kompleksowych narzędzi administrowania użytkownikami i grupami. W trybie Lite z kolei ta funkcja jest ograniczona jedynie do możliwości przypisywania użytkowników z istniejącej listy.
Zdalny dostęp do aplikacji
Po dodaniu i przypisaniu aplikacji, kolejnym i ostatnim krokiem jest zapewnienie użytkownikom rzeczy najważniejszej – celu tej podróży, jakim jest zdalny dostęp. Może on odbywać się za pośrednictwem HTML5 przez Portal TSplus, innego wybranego rozwiązania lub nawet poprzez Wi-Fi w biurze. Użytkownicy mogą teraz uruchamiać swoje aplikacje biznesowe lub korzystać z bardziej zaawansowanych konfiguracji – w zależności od uprawnień udzielonych przed administratora w ich profilu. Co najbardziej istotne, mogą inicjować sesje zdalne z dowolnego miejsca, na każdym urządzeniu, dokładnie wtedy, gdy zajdzie taka potrzeba. Bez ograniczeń jakie wiązały się z tradycyjnym modelem pracy w biurze i bez konieczności dodatkowych konfiguracji.
Przekonałeś się już, że dzięki TSplus Remote Access możesz uzyskać zdalny dostęp do pulpitu lub opublikować wybrane aplikacje w sieci i to niemal błyskawicznie, za pomocą zaledwie kilku kliknięć. Cały proces jest w pełni zabezpieczony nowoczesnym protokołem TLS, co oznacza, że żadne z Twoich danych nie są wystawione na zagrożenia cybernetyczne.
Pracę z naszym rozwiązaniem możesz rozpocząć bez żądanego szkolenia i przygotowania. Oprogramowanie jest bowiem intuicyjne i proste w obsłudze. W razie wątpliwości, masz do wyboru tryb Lite, w którym możesz korzystać z podstawowych funkcji, z możliwością przełączenia się w dowolnej chwili na Tryb zaawansowany Expert. Wszystko to sprawia, że TSplus Remote Access jest zarówno prostym, jak i wszechstronnym rozwiązaniem, które elastycznie wpisuje się w różnorodne potrzeby współczesnych przedsiębiorstw.
Nie czekaj dłużej i sprawdź, co zyskasz wdrażając TSplus Remote Access i Portal Aplikacji Internetowych w swojej firmie. Pobierz wersję testową i korzystaj z licencji demo przez 15 dni za darmo, bez żadnych zobowiązań.