Musisz szybko dostosować się do modelu pracy zdalnej? Masz już w tej materii doświadczenie, ale chcesz poprawić soją efektywność? Możesz odnieść sukces pracując zdalnie – a obecnie wielu z nas musi.

W tej chwili praca zdalna stanowi nie tylko korzyść; jest to kluczowe narzędzie w planach ciągłości działania wielu firm na całym świecie. Pandemia COVID-19 zmusza wielu pracowników do sprostania wyzwaniu pracy w domu. A zatem, w jaki sposób możesz produktywnie i skutecznie pracować z domu? Jak możesz być nadal słyszany i słyszeć innych? Jakich narzędzi potrzebujesz?

Oto 10 najlepszych wskazówek na sytuację nagłej (czasem podejmowanej w trybie awaryjnym) pracy zdalnej.

Cztery istotne kroki dla liderów

 1. Utwórz plan strategiczny

Chociaż zasady awaryjnej pracy zdalnej mogą być ogłaszane w dwutygodniowych odstępach, planuj dłuższe okresy, inaczej możesz znaleźć się w sytuacji, gdy opracowujesz plan pracy zdalnej i nigdy nie wdrażasz procesów i narzędzi, które mają na celu wyposażyć twoje zespoły w to, czego potrzebują do utrzymania wydajności.

 1. Twórz wirtualne zasady przywództwa i normy komunikacji

Szybko dyskutuj, a następnie przekaż swoje oczekiwania dotyczące tego, jak zespoły powinny ze sobą współpracować na odległość. Obejmuje to takie obszary jak:

 • Oczekiwania dotyczące responsywności: Upewnij się, że Twoi ludzie wiedzą, czy muszą udostępnić się w godzinach pracy za pośrednictwem komunikatora internetowego, czy np. Slacka, aby odpowiadać na szybkie pytania zastępujące pogawędki na korytarzu.
 • Jasne stanowisko w sprawie korzystania z wideokonferencji: Wideo jest niesamowitym narzędziem do budowania kontekstu i utrzymywania łączności na odległość. W idealnym przypadku każdy powinien mieć dostęp do oprogramowania do wideokonferencji i umieć z niego korzystać.
 • Punkt widzenia na kwestie godzenia pracy i życia: komunikuj oczekiwania i możliwe formy elastyczności, dotyczące sposobu radzenia sobie ze spotkaniami w biurze i poza nim oraz dotrzymywania terminów, jeśli pracownicy – zwłaszcza obecnie w sytuacji zamykania szkół i innych instytucji – opiekują się dziećmi w domu. Może będziesz w stanie uniknąć planowania spotkań w szkolnych godzinach szczytu lub dostosujesz cele.
 1. Stwórz rozważny plan komunikacji, również towarzyskiej.

Zdalni pracownicy są bardziej narażeni na poczucie izolacji, a wybuch COVID-19 może również wywołać dodatkowy niepokój. Znajdź sposoby na wzajemną komunikację, np. poprzez zapraszanie ludzi do wirtualnych czatów kawowych. Użyj „kreatywności w działaniu”, aby wprowadzić trochę zabawy. Jedna z ekip klienckich w Forbes zorganizowała np. wirtualne przyjęcie taneczne; następnie w ramach grupy zorganizowano rozmowę wideo, aby wspólnie zjeść lunch.

 1. Umocnij wewnętrznych pionierów zdalnej pracy

Większość firm ich ma – zwykle jest to niewielka grupa, która często jest gdzieś w cieniu, ale to oni są przygotowani na takie sytuacje, jak obecnie. Możesz teraz wezwać ich do pewnej roli kierowniczej i nauczania innych, jak mają utrzymać produktywność podczas pracy zdalnej.

Sześć wskazówek dla nowych pracowników zdalnych

 1. Uzyskaj komfort dzięki technologii

Narzędzia techniczne mogą stanowić koło ratunkowe w komunikacji i współpracy. Użyj oprogramowania do wideokonferencji, takiego jak Zoom, Webex lub Microsoft Teams. Współpracuj przy dokumentach za pośrednictwem Dysku Google lub Microsoft OneDrive. Znajdź współpracownika, który nauczy Cię tego, czego możesz nie wiedzieć.

 1. Utrzymuj komunikację

Utrzymuj wszystkich na tej samej stronie (dosłownie), dokumentując wszystkie dyskusje, kolejne kroki i rezultaty. Upewnij się, że wszyscy są dostosowani. Aby pozostać w ciągłej komunikacji podczas pracy, wypróbuj Slack lub Jabber lub po prostu czat grupowy.

 1. Stwórz rytuały

Ustal harmonogram, utwórz listę rzeczy do zrobienia i trzymaj się ich każdego dnia. Wyodrębnij stała strefę pracy w najcichszym i najbardziej profesjonalnie wyglądającym miejscu, jakie można znaleźć w domu.

 1. Zawsze się ucz

Praca w zespołach rozmieszczonych w różnych lokalizacjach biurowych lub w domu wymaga innego zestawu umiejętności niż praca w biurze z zespołem znajdującym się w tym samym miejscu. Rozważ zorganizowanie sesji obiadowej i nauki, podczas której omawiasz wskazówki dotyczące zdalnej pracy lub zastanów się nad uzyskaniem certyfikatu zdalnej pracy poprzez kursy online Workplaceless. Naucz się kluczowych umiejętności, takich jak prowadzenie wirtualnych spotkań lub wywieranie wpływu na odległość dzięki programom Virtual Work Insider. Weź udział w zajęciach online na temat pisania skutecznych rekomendacji. Buduj swoje portfolio umiejętności.

 1. Bądź ostrożny

Pracuj w bezpiecznej sieci, aby upewnić się, że nie naruszasz żadnej poufności ani niepotrzebnie narażasz swojej pracy na działanie innych osób. Upewnij się, że twoja grupa IT zwiększa przepustowość VPN, aby obsłużyć większy dostęp zdalny.

 1. Pozostań aktywny

Łatwo jest wpaść w rutynę siedzenia, pisania i jedzenia. Zamiast tego, jeśli możesz, wstawaj co najmniej co 90 minut i poruszaj się trochę. Spróbuj odbywać połowę swoich spotkań na stojąco. Bycie aktywnym fizycznie utrzymuje również mózg w aktywności i dobrej kondycji.

Istnieje wiele intuicyjnych działań, które mogą ułatwić pracę zdalną, ale jest też kilka mniej intuicyjnych kroków: organizuj zadania, tak aby były w niewielkich ilościach, pamiętaj o wykorzystaniu narzędzi technicznych, organizuj swoje dni tak, jakbyś szedł do biura (z zapewnieniem opieki nad dziećmi, w razie potrzeby) i utrzymuj aktywność fizyczną i umysłową. Nie zapomnij o cierpliwości do siebie i partnerów, ponieważ wszyscy dostosowują się do nowej normy.

 

Źródło: Forbes

Pobierz bezpłatną 15-dniową wersję próbną NOWEGO TSplus 12.70
i zapewnij niezwodne rozwiązanie do pracy zdalnej.

 

Translate »
HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com