fbpx

Jak zadbać o cyberbezpieczeństwo w home office?

Praca zdalna jest wygodnym rozwiązaniem zarówno z punktu widzenia pracownika, jak i firmy. Nie ma wątpliwości, że zarówno ekonomiczne, jak i osobiste korzyści tego modelu mają ogromny wpływ na rozszerzający się, mimo wygaszenia kryzysu związanego z pandemią, zakres jego wykorzystania w biznesie, niezależnie od branży. Jednak ważnym aspektem, o którym nie możemy zapominać w kontekście zdalnego dostępu, jest jego bezpieczeństwo.

Jak wynika z licznych badań przeprowadzonych na całym świecie (między innymi przez centrum badawcze Ponemon Institute analizujące rynek ochrony prywatności), liczna obecnie kadra kierownicza pracująca z domu, często w sposób niewystarczający dba o poziom cyberbezpieczeństwa w swoich codziennych działaniach.  Co więcej, istotne w tym zakresie praktyki dotyczące ochrony danych podczas pracy zdalnej są zaniedbywane przez dużą część menedżerów wyższego szczebla.

Do częstych zaniedbań należy np. brak zabezpieczeń WFH, czy korzystania z VPN i uwierzytelniania dwuskładnikowego. To zaś stanowi całą przestrzeń słabych punktów, które szybko mogą stać się celem przestępców.

Skala problemów związanych z pracą zdalną kadry kierowniczej

Cyberataki na kluczowych menedżerów oraz członków ich rodzin (którzy wspólnie użytkują te same urządzenia, często również dla prywatnych celów) zdarzają się zatrważająco często, o czym raportują specjaliści ds. IT i bezpieczeństwa na całym świecie. Uderzenia cyberprzestępców  na kadrę kierowniczą skutkowały kradzieżą wrażliwych danych finansowych, własności intelektualnej i istotnych, niedostępnych ze względu na klauzule poufności, informacji o firmie. Konsekwencje takich ataków mogą mieć opłakane skutki dla działalności całej firmy. Zaś im wyższa pozycja ofiary aktywności hakerów, tym większe ryzyko, że skutki agresji będą wykraczać poza kadrę kierowniczą.

Jeśli w grę wchodzi duże przedsiębiorstwo, czy korporacja, którego zobowiązania wykraczają poza strukturę czysto biznesowych powiązań finansowych, skala problemu staje się ogromna, bo uderza w postawy zaufania kontrahentów i akcjonariuszy do wiarygodności danej firmy.

Czy jesteś gotowy na pracę zdalną?

W miarę, jak rośnie świadomość na temat bezpieczeństwa i jego realnej poprawy w organizacjach, cyberprzestępcy coraz bardziej elastycznie dostosowują swoje działania i na cel obierają coraz częściej  życie prywatne osób, atakując sieci domowe i naruszając niezabezpieczone urządzenia złośliwym oprogramowaniem, w tym np. ransomware. Taktyki obierane przez hakerów wciąż ewoluują, pojawiają się nowe lub natężają i zmieniają znane już cyberzagrożenia – takie jak doxxing, malware, ataki na osobiste e-maile i podszywanie się pod inne osoby w Internecie. A ponieważ jest to strefa, która – jako prywatna przestrzeń –  umyka kontroli odgórnej (wiele raportów ujawniło brak wglądu w urządzenia osobiste, osobiste konta e-mail, sieci domowe kadry kierowniczej oraz brak kontroli bezpieczeństwa haseł). Odpowiedzialność za zabezpieczenie środowiska domowego przed cyberatakiem najczęściej pozostawia się w całkowitej gestii pracownika, który często nie dysponuje  ani wystarczającym poziomem i kompetencji ani narzędzi, by skutecznie ochronić integralność często wrażliwych zasobów firmy.

Kilka wskazówek dotyczących zdalnej kontroli

Oprócz oczywistej kwestii, jaką jest wyposażenie systemów korporacyjnych i zdalnych pulpitów w adekwatne i kompleksowe narzędzia bezpieczeństwa, które będą odpowiedzią na współczesne zagrożenia cybernetyczne, ważnym elementem strategii obronnej jest po prostu zdrowy rozsądek. Jeśli podczas przesyłania poufnych informacji, mamy choć cień wątpliwości, czy nie padamy właśnie ofiarą phisherów, warto przełączyć się na inny kanał komunikacji – z poczty e-mail na telefon lub z wiadomości tekstowych na całkowicie zaszyfrowany kanał, taki jak Signal – aby potwierdzić tożsamość swojego rozmówcy.

Pewnym rozwiązaniem jest też opcja laptopów sponsorowanych przez firmę. To pozwala kontrolować oprogramowanie antywirusowe i wykrywanie punktów końcowych,  a także zapewnić odpowiednie ustawienia połączeń VPN. Umożliwia to również wstępną analizę zagrożeń i poziomu bezpieczeństwa urządzenia przez profesjonalny personel z działu IT. A w razie potrzeby, kontrolę i interwencję w postaci instalowania poprawek i konfigurowania routerów w celu segmentacji sieci i ustawiania reguł dostępu. Prywatny router domowy nie jest oczywiście własnością korporacji. W rzeczywistości jednak, jeśli pracujesz na danych formowych za pośrednictwem sieci dostarczanej poprzez ten router, to jest to już zagadnienie pod tytułem Bring Your Own Device. A to wymaga egzekwowania określonych zasad, które zapewnią także ochronę środowiska firmowego.

TSplus Advanced Security

Jeśli mowa o bezpieczeństwie dostępu zdalnego, naturalnym tematem pojawiającym się w tym kontekście jest rynek rozwiązań w zakresie kompleksowego zabezpieczenia dostępu zdalnego. W tej dziedzinie możemy wyróżnić oprogramowanie Advanced Security od TSplus oferujący potężny zestaw narzędzi do cyberbezpieczeństwa. Adavnced Security zapewnia wszechstronną ochronę, co czyni go jednym z najlepszych wyborów dla firm i specjalistów IT w kwestii cyberbezpieczeństwa zdalnych pulpitów. Wyposażony w kluczowe funkcje – t.j. Brute Force Defender, ochrona przed Ransomware, Endpoint Security, IP Hacker Protection i dużo więcej – TSplus Advanced Security zapewnia solidną ochronę Twojej infrastruktury pracy zdalnej.

 

 

Translate »